Ted Danson

25. april 2014 at 8:55 | Marisol |  Actors and Actresses
Rodné jméno:
Ted Danson
Místo narození:
San Diego, Kalifornie, USA
Datum narození:
29. prosince 1947


Životopis:
Vyrůstal v arizonském Flagstaffu, kde jeho otec, známý archeolog a antropolog, působil na univerzitě jako profesor a ředitel muzea. Od druhého ročníku na Stanford University se zajímal o divadlo, které vystudoval na Carnegie-Mellon University (1972) v Pittsburghu. V odborné herecké průpravě pokračoval u Dana Fauciho v losangeleském Actors Institute (1978 zde sám učil).
Jako zaskakující herec byl 1972 angažován do mimobroadwayské inscenace hry Toma Stopparda Opravdový inspektor Hound. Pravidelně účinkoval v shakespearovských produkcích Josepha Pappa, které se konaly pod názvem Shakespeare in the Park. Zároveň vystupoval v různých TV seriálech, např. The Doctors (Lékaři) a Somerset. Nesmírně populární se stal v průběhu 80. let díky postavě Sama Maloneho, majitele bostonského nočního podniku, za jehož ztvárnění v úspěšném TV seriálu Cheers (1982-92, Na zdraví! - ČTV) získal Zlatý glóbus 1989 a cenu Emmy 1990).
Před film. kamerou debutoval úlohou losangeleského policisty Iana Campbella, zabitého dvěma pašeráky, v kriminálním dramatu podle skutečné události Cibulové pole (r. H. Becker). Objevil se v řadě úspěšných filmů: obrýlený cynický právník Peter Lowenstein, přítel hlavního hrdiny-zkorumpovaného právníka (William Hurt), v kriminálním psychologickém dramatu Žár těla (r. L. Kasdan); egocentrický a záletný reklamní herec Jack Holden, jeden ze tří svobodných mužů (Tom Selleck a Steve Guttenberg), kteří shodou okolností musejí delší dobu sami pečovat o malou holčičku, v romantických komediích Tři muži a nemluvně (r. L. Nimoy) a Tři muži a malá dáma (r. E. Ardolino).
Avšak svoji nejvýznamnější úlohu vytvořil opět v TV; stala se jí postava otce, obviněného vlastní dcerou ze zneužití, v kontroverzním dramatu Něco o Amélii (Zlatý glóbus 1983 a nominace na cenu Emmy 1983). Velmi razantně se angažuje v ekologických hnutích; 1987 založil organizaci American Oceans Campaign (OAC) a je členem sdružení Budoucnost pro děti. Po rozvodu se svou ženou, architektkou Casey Coatsovou, s níž má dvě děti, žil nějaký čas s herečkou Whoopi Goldbergovou. Od 1995 má za manželku herečku Mary Steenburgenovou, po jejímž boku hrál novináře Mikea v sitcomu Ink (1996-97, Najedné lodi).
V kriminálce Las Vegas svátrňuje D.B. Russella.
 


Comments

1 SuE SuE | Web | 27. april 2014 at 11:50 | React

Nejlepší herec v CSI:LV podle mě :), toho mám ráda :).

2 castlebeckett castlebeckett | 28. april 2014 at 21:23 | React

Zajímavé.;-) Ze začátku, jsem ho moc nemusela. :-P Ale pak, jsem si jaksi, už nějak na něj zvykla. :-D :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.